قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

قیمت پایه محصولات پلیمری در اولین هفته از اردیبهشت ماه اعلام شد

قیمت پایه محصولات پلیمری در اولین هفته از اردیبهشت ماه اعلام شد

دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی قیمت عرضه محصولات پلیمری را اعلام کرد. در صورتی که یکشنبه هرماه مصادف به تعطیلی رسمی باشد قیمت اعلام‌شده تا یکشنبه هفته بعد معتبر می‌باشد.

پلیمرهای ماندگار از منابع تجدید پذیر
به‌کارگیری منابع تجدید پذیر (Renewable) در تهیه بسپارها بیش‌ازپیش موردتوجه قرارگرفته است. تکپارهایی نظیر دی‌اکسید، ترپن‌ها (Terpene)، روغن‌های گیاهی و کربوهیدرات‌ها می‌توانند به‌عنوان مواد اولیه در تولید محصولات ماندگار (Sustainable)، شامل لاستیک‌ها، پلاستیک‌ها، هیدروژن‌ها، قطعات الکترونیکی انعطاف‌پذیر، رزین‌ها، بسپارهای مهندسی و چندسازه‌ها (کامپوزیت‌ها) به‌کار روند. در تولید تکپارها برای تسهیل انتخاب پذیری بسپارش و امکان بازیابی یا به‌کارگیری دوباره پسماند (Waste) مواد، به یاریگری (کاتالیزور) کارا نیاز است. فرصت استفاده از بسپارهای ماندگار هم درزمینه‌هایی با ارزش‌افزوده زیاد و هم در کاربردهای ساده مثل بسته‌بندی، وجود دارد. تخمین طول عمر بسپار ماندگار می‌تواند در تعیین مزایای استفاده از آن مفید واقع شود.
زندگی نوین امروزی به بسپارها وابسته است؛ از موادی که در تهیه پوشاک، لوازم‌خانگی، خودرو و هواپیماها گرفته تا آن‌چه با کاربردهای پیچیده درزمینه‌های پزشکی، تشخیصی و الکترونیک در ارتباط است. بخش عمده‌ای از این بسپارها از فرایندهای پتروشیمی به‌دست می‌آیند. بسپارهای زیادی هستند که نقش پررنگی در بهبود کیفیت زندگی و پاکیزگی محیط‌زیست دارند، مثل بسپارهایی که می‌توانند آب را تصفیه کنند یا چندسازه‌های بسپاری که به‌عنوان سوخت هواپیماها به‌کار می‌روند و دارای صرفه اقتصادی بهتری نیز هستند. با این‌که تنها ۶ درصد از نفت تولیدی جهان در تولید بسپارها به‌کار می‌رود، هم‌چنان نگرانی‌های زیست‌محیطی در رابطه با مواد خام مصرفی در تولید بسپارها و پسماند آن‌ها در انتهای طول عمر بسپارها، وجود دارد. گرچه هیچ نوش‌دارویی برای مشکلات زیست‌محیطی ایجادشده وجود ندارد، ولی توسعه بیشتر بسپارهای ماندگار می‌تواند راهکار مناسبی برای پیشگیری از تشدید این مشکلات باشد. تحقیق‌ها بیشتر بر جایگزینی مواد اولیه فسیلی با مواد تجدیدپذیر و گسترش موادی که در انتهای عمر خود قابلیت بازیابی یا تخریب دارند، متمرکزشده است. اگر مواد اولیه بسپار از زیست‌توده (Biomass) پایه گیاهی تهیه‌شده باشد، بسپار حاصل زیست‌پایه (Bio derived) خوانده می‌شود. در رابطه با اصطلاح زیست‌تخریب‌پذیر (Biodegradable)، مهم است تشخیص داده شود که برخی از بسپارهای پایه نفتی (petroleum-based) نیز زیست‌تخریب‌پذیر هستند، اما تمام بسپارهای زیست‌پایه، زیست‌تخریب‌پذیر نیستند.
پتانسیل کاربرد بسپارهای ماندگار توسط سیاست، قوانین و توافقات بین‌المللی، از جملهبرخی از مذاکرات در همایش تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد سال ۲۰۱۵، که در پاریس با موضوع کاهش انتشار دی‌اکسیدکربن، برگزار شد، مطرح‌شده است. اگرچه کاربردهای تجاری بسپارهای زیست‌پایه، از نظر زیست‌محیطی (به عنوان سیاست یا قوانین حمایتی) سودمند است، اما نیاز است که از لحاظ اقتصادی و خواصی نظیر مقاومت گرمایی، استحکام مکانیکی، فرایندپذیری و سازگاری، بهتر از مواد رایج باشد. تأمین تمام این مواردبه‌صورت هم‌زمان، مشکل است و برای همین تعداد بسپارهای ماندگاری که امروزه به صورتموفقی تجاری شده‌اند، کم است. برای مثال در سال ۲۰۱۴، تنها ۷/۱ مگا تن از حدود ۳۰۰ مگا تن بسپار تولیدی جهان، منشأ زیستی داشتند و سه محصول عمده از نظر حجمی،پلی‌اتیلن‌ترفتالات، پلی‌اتیلن و پلی‌لاکتیک بوده‌انددو رویکرد کلی در رابطه با تهیه بسپارهای ماندگار وجود دارد: اول کاهش اثرات زیست‌محیطی محصولات رایج، برای مثال با استفاده از زیست‌توده برای ساختن تکپار یا بسپار شناخته‌شده مثل PET و پلی‌اتیلن؛ دوم تهیه ساختار ماندگار جدید، مثل پلی‌لاکتیک از مواد خام تجدیدپذیر.

این مقاله به بازنگری برخی از فرصت‌ها برای خلق بسپارهای ماندگار از مواد خام تجدیدپذیرنظیر دی‌اکسیدکربن، ترپن‌ها، روغن‌های گیاهی و کربوهیدرات‌ها می‌پردازد (شکل ۱). این مواد اولیه قادرند بسپارها و موادی با طیف گسترده‌ای از خواص و کاربردها را تولید کنند. در اینجا کاربرد بسپارهای طبیعی اصلاح‌شده مثل کتان، ابریشم، گرمانرم‌های نشاسته، مشتقات سلولز و پپتایدهای طبیعی بحث نشده و تنها اشاره‌ای مختصر به فرایند تولید بسپار از لیگنینشده است. مثال‌های ارائه شده بر اساس غلبه آن‌ها بر چالش‌های موجود در زمینه استفاده از بسپارهای ماندگار انتخاب‌شده است.

به اشتراک گذاری پست